Ένα ντέρμπι με τα όλα του παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ για το δεύτερο όμιλο των Παίδων της ΕΣΚΚ.

ΑΕ Σαντόρινης και Φάναρια ήταν οι μόνες αήττητες ομάδες στον δεύτερο όμιλο, το παιχνίδι προϊδέαζε για μεγάλες συγκινήσεις, όπερ και εγένετο. Οι παίχτες των δύο ομάδων παρουσίασαν περίσσιο πάθος αλλά και θέληση για την νίκη, με τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο να πέρνουν κεφάλη στο σκορ με 13-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν στα Φανάρια να ανοίξουν τη διαφορά και να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-33.

Η ΑΕΣ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά, εγκλώβισε τους Ναξιώτες και κατάφερε με την καλή της άμυνα να ψαλιδίσει τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 18-13 μείωσε σε 38-46.
Η απειρία στέρισε στην ΑΕ Σαντορίνης να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και υπέστη την πρώτη της ήττα με 49-55, αλλά με μια πολλά υποσχόμενη εμφάνιση.

ΑΕ Σαντορίνης – Τα Φανάρια ΑΠΑΣ 49-55 (13-15, 07-18, 18-13, 11-09).
Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος-Ποιμενίδης

ΑΕ Σαντορίνης (Πεταλωτής): Μουρατίδης, Βλαβιανός Ν 10, Κοκιόπουλος Σ, Πελεκάνος 6(2), Νασούλας 13, Παγώνης, Καβαλάρης 12, Λαζρί, Παπαδόπουλος 8, Κοκιόπουλος Γ, Παπαδάς, Γρηγοριάδης.
Τα Φανάρια ΑΠΑΣ (Μάμμος): Σοφοκίτης, Σιδέρης 6(2), Παπανικολάου. Βασιλάκης, Σειντίνι 8(1), Βασιλάκης Γ, Ναυπλιώτης 8, Κοντολίδης. Μαργαρίτης 13(1), Μαθιάσος 20, Χιλά.

Για 3 δεκάλεπτα άντεξαν οι έφηβοι της ΑΕΣ απέναντι στα Φανάρια, που είχαν σε καλή μέρα τον Κιόσκου που πέτυχε 38 πόντους.
Στο ξεκίνημα όλα έδειχναν ότι θα έχουμε άλλο ένα ντέρμπι στο ΔΑΠΠΟΣ με τους Εφήβους να παρουσιάζουν ωραίο θέαμα. Τα Φανάρια κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι παίχτες της Σαντορίνης ψαλίδισαν τη διαφορά στο πόντο τελειώνοντας το ημίχρονο με 30-31 υπέρ του ΑΠΑΣ.  Το τρίτο δεκάλεπτο παρέμεινε ντέρμπι με τους Ναξιώτες να κερδίζουν την μάχη κάτω από τα καλάθια και να χτίζουν μια μικρή διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου 7 πόντων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι έφηβοι της ΑΕΣ έπαθαν μπλακ άουτ και τα Φανάρια βρήκαν την ευκαιρία να ανοίξουν τη διαφορά και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 53-71.

ΑΕ Σαντορίνης – Τα Φανάρια ΑΠΑΣ 53-71 (11-16, 19-15, 15-21, 08-19)
Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Ποιμενίδης

ΑΕ Σαντορίνης (Γαλαίος): Βαρβαρήγος 12(1), Βλαβιανός Ν, Βλαβιανός Γ 4(1), Φερατάι 7(1), Πελεκάνος 6(2), Σταθάκης-Κορωνιός 4, Φέγγης 6, Δαρζέντας 2, Παπαδόπουλος 2, Πρέκας, Φουστέρης, Δαμίγος 10.
Τα Φανάρια ΑΠΑΣ(Μάμμος): Κωστούλας 1, Φρατζέσκος, Μαργαρίτης 15, Ναυπλιώτης 2, Σειντίνι 7(1), Κιόσκου 38(2), Σιδέρης, Μαθιάσος 8(1).

Κατώτεροι των περιστάσεων η διαιτησία και στα 2 παιχνίδια.